Užitá grafika

Projekty

92 Vitráže

Vitráže (někdy také francouzsky vitaje) jsou krásné, ale drahé interiérové prvky, které se nepodaří zrealizovat pokaždé a každému. Někdy se k nim nedostane člověk za celý život.

Thubnail

Já jsem se dostal alespoň k jejich navrhování. Je to velmi zajímavá práce a vyžaduje určité penzum znalostí a zkušeností.

ThubnailThubnail

Velice zajímavý je už jen vznik samotných barevných skel. Ta se neválcují a netahají jako tabulová skla, ale foukají se jako baňky. Prostě se vyfoukne baňka a ta se zatočí do takové demižónové formy s co nejválcovatějším tvarem. Potom se ustříhne dno a hrdlo a vniklý válec se v jednom místě přeřízne.

ThubnailThubnail

Vzniklý pás se rozbalí a pokud možno narovná. Vznikne křivolaká různě mocná tabulka skla o velikosti někdy až 90x50cm. Obrovskou výhodou této krkolomné metody je skutečnost, že každý kus takového skla je pravý a nenapodobitelný originál s libovolným odstínem, nebo barevným přechodem.

Thubnail

Tuto překvapivou znalost jsem získal od mistrů foukačů v jedné severočeské sklárně, kde jsme s bratrem vzorovali obrovské skleněné džbány pro Krušovice. Podrobněji v oddílu sklářské výrobky.

93 Plakáty, pozvánky, oznámení

Tvorba plakátů je neuvěřitelně zajímavá a nevděčná činnost. Na plakátu je totiž soustředěno velké množství informací o něčem co bude. Všichni o tom ale mají úplně jinou představu. A mají dojem, že zrovna ta jejich osoba, nebo část, je podceněna a je napsána málo výrazným a příliš malým písmem.

Thubnail

Dále pak se na takovém plakátu hledají hnidy typu: "Německé U se píše s tečkami a vy ho máte s čárkami", nebo: "To je špatná linka tramvaje".

ThubnailThubnail

A naprosto největšími kritiky jsou ti, co měli ten plakát dělat a bylo jim to pro neschopnost dodržet termíny odebráno.

ThubnailThubnail

No a poslední ránu dostanete, když si jdete pro 5000 výtisků a při přebírání zjistíte, že za správným datem je uveden minulý rok. Věřte, že se v tuto cvíli skok z mostu zdá nejpřijatelnějším řešením.  

ThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnail

94 Reklama, loga

Reklamní letáky a loga jsou takovým kořením pro zpestření projektové práce. Mnohdy se člověk díky nim doví s velikým předstihem důležité věci, které pak zasáhnou celou společnost. Některé kampaně se připravují docela dlouho a vše musí zůstat v utajení.

Thubnail

Mnohé znávrhů zde nemohu ani zveřejnit. Protože jsem byl o to požádán. I když dnes už to není až tak aktuální, své slovo držím.

ThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnail

95 PFky, bankovky a další

Jednou z prvních věcí zpracovávávných na PC pro užitou grafiku byly akcie pro KOOSPOL. Byla to dobrá zkušenost. Hlavně jsem se dostal do styku s tiskárnou cenin a to bylo dokonalé setkání. Jako bych vlezl do klece s dinosaury.

Thubnail

Naprosto nemohli pochopit, že nastala doba počítačů, laserových kopírek a lidí, kteří k tomu mají volný přísup. S hrůzou v očích a slabostí na srdci sledovali, jak bankovní křivky, které chtěli generovat celou noc, vznikly na PC asi za 10vteřin. Jejich doba skončila během několika měsíců.

ThubnailThubnail

Stejně jako doba sazečů, lamačů, grafiků knižních obálek a podobně. 

Thubnail

96 Sládek před soudem

Velmi zajímavý zážitek, který mne přivedl do prostředí, kam se asi už nikdy nedostanu. Nejdříve do zpravodajské centrály cizozemských informačních služeb pro českou republiku, které eminentně zajímaly náckovské a rasistické postoje a výroky doktora Sládka. Ne že by s nimi souhlasily, spíše se jim hodila zpráva, že se podobné věci musí řešit i u nás.

Thubnail

No a další nezapomenutelný... kreslení průběhu soudu přímo ve vězení na Pankráci. Byl jsem z toho vyjevenej, jako kapr. Hned se na mne obraceli Sládkovci a plácali mne po zádech v domnění, že jsem nový přírustek do jejich stádečka.

ThubnailThubnail

Když sjem vytáhl blok a tužky, proměnil se jejich zájem v naprostou nenávist.

Thubnail

To ovšem zdaleka nebyly všechny zážitky, asi po půl hodině nudného čtení v přetopené a vydýchané místnosti omdlela policistka, co stála vedle obviněného. Upadla úplně rovně na obličej, jako při epileptickém záchvatu. Ostaní si domyslíte sami. Také musím přiznat, že jsem dostal dobře zaplaceno.  Musím to zařadit do "grafika užitá", i když by to patřilo spíše k portrétům.

97 Scénografie, kostýmy

Jako starý komediant si nenechám ujít jedinou příležitost s divadlem spolupracovat na jakékoliv bázi. Vždy jsem se snažil hrát, uvádět a komentovat. Je to většinou dáno exibicionistickou částí mé povahy. Pokusil jsem se ale také napsat nějaké divadelní hry. Jedna z nich se dokonce párkrát hrála v divadle ESENCE.

Thubnail

Pro toto divadlo se také pravidelně podílím na návrhu scénického řešení a samozřejmě na tvorbě plakátů, pozvánek, programů a někdy přímo i na realizaci kulis.

ThubnailThubnail

Divadlo je něčím velmi podobné architektuře, vytváříte vizi ve své hlavě, předem si představujete jak to bude probíhat a vypadat. Pak se pustíte do práce a tuto vizi ve spolupráci s dalšími lidmi realizujete. Vytvoříte si vlastně budoucnost a pak do ní vstoupíte jako nepřekvapení autoři. Tedy.... v tom lepším případě.

ThubnailThubnail

Může se to samozřejmě i zvrtnout, ale člověk se nesmí nechat odradit.

ThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnailThubnail

98 Návrhy váz a džbánů pro Krušovice 2000

Krásná práce s nádherným pocitem zadostiučinění že byl člověk při tom, když vzniklo něco opravdu pěkného. Od prvního návrhu přes výběr a úpravu forem, přípravu materiálu, foukání, tvarování nálepů, chlazení, balení, převoz a konečnou montáž až po slavnostní otevření. Sklo je tak trochu jako hudba. Všechno se musí dělat v přesném rytmu, bez velkého přemýšlení, spíš od srdce a s obrovskou zkušeností. Přemýšlet a cvičit se musí před koncertem a nebo až po něm. Třeba proč to nevyšlo, proč polovina praskla? Mnohokráte však rozhoduje pouhá náhoda, nebo momentální nápad, jako u sóla, které pak jiní kytaristé opakují celá desetiletí. Na poprvé bylo těchto někdy i patnáctikilových džbánů vyrobeno 72, pro velký úspěch pak ještě dvě další várky... krásná práce.

Vitráže jsou vděčným výtvarným prvkem nejen do kostelů, ale i do kulinářských zařízení. Je pravda, že nejsou nejlevnější, ale při vhodně volených barevných kombinacích určitě podporují chuť k jídlu. Takže by se to mohlo vrátit na zvýšeném množství zkonzumovaných, taktéž ne zrovna levných, pokrmů. Víte že se barevná skla pro tyto skvosty vyrábějí docela krkolomným způsobem? Sklář vyfoukne rovnoměrnou baňku, ta se zavře do velké dřevěné formy a vytočí se rozměrný válcovitý demižón. Tomu se pak urazí hrdlo a dno, podélně se rozstřihne a žíháním rozbalí na rovný plát. A pak se divte, kolik taková vitráž může stát.

Zajímavá je také technika horizontálních pecí. Do té se nasype a rovnoměrně rozhrne čistý křemičitý písek. Do něj se třeba nakreslí různé znaky a ornamenty. Sklo se položí na tuto vrstvu a popustí se až do stavu, kdy přijme její tvar. Stejně jdou také spojovat skla do několika vrstev. Efektní!

 

Stránka vygenerována 24. 5. 2024 2:32:42 za 42 ms.